
A csiszolás céljaA csiszolás célja a teljesen sima, karcoktól, nyomoktól mentes felület létrehozása és ezáltal hozzájárul a munkadarab esztétikai megjelenéséhez. Ezt csiszolással csak több fázisban érhetjük el. Finomsági fokozatokA különböző anyagú vagy méretű csiszolószemcséket speciális kötőanyagba ágyazva rögzítik a hordozó anyagra, aminek alapanyaga nagyrészben papír vagy vászon. Természetesen minden anyagokhoz más és más felépítésű csiszolóanyagokat célszerű használni.
A fényezéshez és polírozáshoz használatos, csiszolóanyagok is bővítik a választékot, amelyeknek a finomsági fokozata körülbelül 300-tól 3000-ig terjed. Egyéni besorolásunk: |
SzemcsefajtákA kopás szempontjából lényeges a csiszolószemcsék anyaga is. Négy féle csiszolószemcsét különbözettünk meg:
A leggyakrabban használt szemcseanyag a korund, illetve ennek alumíniumoxiddal és a szilíciumkarbiddal történő kombinációi. A korszerűbb, speciális célokra használt anyagoknál nem ritka a kerámia-, a cirkon-korund szemcse sem. Ezek azonban szinte csak az iparban használatosak.
TanácsTeljesen mindegy, hogy kézzel, vagy géppel végezzük a koptató műveleteket, azt soha ne intenzív erőráhatással igyekezzünk meggyorsítani. A puhább anyagokról lehordott szemcsék még így is eltömítik a szemcsék közötti mélyedéseket, a nyomás növelésével az eltömődési folyamat sokkal gyorsabban bekövetkezik, sőt szinte beég a felületbe, eltávolítása pedig már szinte lehetetlen. A csiszolás iránya kézi csiszolásnál lényeges, ami általában hosszirányban a leghatékonyabb, különösen faanyagoknál, ahol a szálirányra merőlegesen többnyire mély és finom csiszoláskor nehezen és hosszadalmasan eltüntethető nyomokat hagynak a csiszolóanyag szemcséi. Végezetül ne feledkezzünk meg a por elszívásáról, amely nemcsak a munkaterületet boríthatja el, de a tüdőbe is eljut. Ha nincs mód a gépi porelszívásra, akkor csiszoláskor a porszűrő maszk használata ajánlott.
Tekintse meg csiszolóanyagainkat: https://csisz01.myshoprenter.hu/csiszolopasztak-szemcsek-357 |